” Cofamy się w przeszłość – spacerkiem po Rudzy” – 24 maj 2021

P. Dorota Firlej – dla przypomnienia kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu- zabrała nas w świat starego Żywca na Rudzę.
W sali zamkowej otwarta będzie sala poświęcona Żywczakom, na której znajdują się zdjęcia i obrazy przedstawiające Rudzę i znamienitych Żywczanek i Żywczaków, min.  znalazły się tam portrety rodziny Molińskich. Tak się złożyło, że p. Tadeusz z małżonką byli tam z nami, wspominali i opowiadali o rodzinie i …lalce Stasi ( ciekawych zapraszamy do Muzeum). P. Dorota podziękowała kolejny raz p. Tadeuszowi za przekazane przez jego rodzinę dla Muzeum dary: skrzynię cechową i pasyjkę. Przepiękne eksponaty cieszą oko zwiedzających pokazując z bliska fragment ” życia cechowego”. Niektórzy z nas z rozrzewnieniem pamiętają czasy jak wyglądała kiedyś Rudza ze studniami drewnianymi na ulicy. Wykład rozbudził naszą ciekawość co do życia w tamtych przedwojennych latach…czekamy z niecierpliwością na drugą część.  
Autor i zdjęcia:M.Wojdyło

Galeria zdjęć

SOBLÓKA – 04.09.2021r

(24 zdjęć.)

zobacz

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wypadu w góry                                                                                                   Zabawy edukacyjne w lesie                                                                                               … Czytaj dalej

Na Rudzy – 28.06.2021r

(15 zdjęć.)

zobacz

Dzisiejsza wyprawa sekcji historycznej na Rudzę pod przewodnictwem kustosza Muzeum Miejskiego w Żywcu mgr Doroty Firlej. poznaliśmy historie wspaniałego KOŚCIOŁA pw. ŚW. KRZYŻA, który poświęcono w 1428r.