Wróżby i zabawy andrzejkowe

WRÓŻBY I ZABAWY ANDRZEJKOWE

       26 listopada  2013 r. sekcja kulturalna działająca przy Żywieckim Uniwersytecie 3 Wieku zorganizowała dla dzieci grupy „O” Szkoły Podstawowej Nr 3 w Żywcu „Dzień Andrzejkowych wróżb i zabaw”. Wchodzące do biblioteki dzieci zostały powitane nie tylko przez kolorowe książki, ale ku ich zdziwieniu przez Szeherezadę, wróżkę, czarnoksiężnika i wesołego kominiarza, który przynosił szczęście nie tylko po chwyceniu się za guzik. Kominiarz zaskoczonym dzieciom rozdał czarodziejskie okulary wprowadzając je w nastrój pełen magii i ciekawych zabaw.

Zdjęcia z tej imprezy są na tej stronie w zakładce Galeria zdjęć/ Andrzejki 2013

Poznając historię tradycji „Katarzynek i Andrzejek” dzieci świetnie się bawiły z pomocą czarodziejskich postaci, brały udział we wróżbach i zabawach. Między innymi wrzucały przez lewe ramię grosz do miski z wodą. Każdy starał się trafić, bo wtedy spełnia się marzenie.  Kręciły też czarodziejskim kołem, a wróżka swą różdżką wskazywał co ich czeka w przyszłości. Wesoło było przy wędrówce bucików w stronę drzwi. Wszyscy z niecierpliwością czekali czyj bucik pierwszy przekroczy próg drzwi i tym samym dowiedzą się która dziewczynka lub chłopak pierwsi staną na ślubnym kobiercu. Bardzo smakowały dzieciom tajemnicze cukierki podarowane przez Teresę Studencką, które w środku zawierały wróżby. Dużo było śmiechu i zabawy przy odczytywaniu tych karteczek. Były też koperty, które zawierały wróżby „Kim będę w przyszłości”. Każdy szybko otwierał kopertę  i wyciągał karteczkę na której był obrazek przedstawiający zawód jaki będzie w przyszłości wykonywał. Chłopcy byli ciekawi kto będzie strażakiem, lekarzem, policjantem czy mechanikiem samochodowym. Dziewczynki natomiast która będzie modelką, aktorką, piosenkarką, a może fryzjerką ?

Podczas tych wróżb gdzie płonące świece podkreślały nastrój tajemniczości przemykał czarodziej z magicznymi zaklęciami wykonując ruchy zwiewną peleryną co czyniło ten dzień bardzo nastrojowy.

Dzieci były zachwycone dniem pełnym wrażeń, magii, czarów i widoków na przyszłość. Kominiarz każdemu dziecku wręczył po baloniku a na czole namalował sadzą kropkę – oczywiście na szczęście.

Dzięki tajemniczym postaciom w które wcieliły się Irena Wydra, Maria Jurasz, Janina Ciapała i Bogusława Dziergas dzieci zostały wprowadzone w świat andrzejkowych zabaw.

Opracowała Bogusia Dziergas.

 

Copyright © 2012 Żywiecki Uniwersytet 3 Wieku.

Wszelkie prawa zastrzeżone.